Emanuele Bardone

DIGIEFEKTI SÕNUMID ⟩ Kestliku arengu toetamiseks tuleb ka andmeid ja tööriistu taaskasutada

Margus Pedaste kirjutab Digiefekti projekti silmas pidades Õpetajate Lehes, et kui varem peeti maailmas rikkuse aluseks naftat, kulda või muud materiaalset, siis tänapäeval räägitakse üha enam, et edu aluseks on andmed ja nende kasutamise oskus – andmekirjaoskus. Digiajastul tekib andmeid tohutus koguses ja nende väärindamine ehk mingite otsuste tegemisel väärtuslikuks muutmine on oluline oskus.

Kahjuks kogutakse iga päev väga palju andmeid, mida lõpuks ei kasuta keegi või kasutatakse vaid korra kitsas ringis. Selle vältimiseks on hakatud haridusmaailma teadusprojektide juures rahastamise eeldusena ootama üha enam avaandmete publitseerimist. Eesti avaandmete teabevärava (https://avaandmed.eesti.ee/) järgi nimetatakse avaandmeteks tasuta kõigile vabalt kasutamiseks, taaskasutamiseks ja jagamiseks antud andmeid, mida saab kasutada äriliste ja mittetulunduslike ettevõtmiste käivitamiseks, uuringute läbiviimiseks ja andmepõhiste otsuste tegemiseks. Selles teabeväravas on juba üle 1800 andmestiku.

Loe lähemalt Õpetajate Lehest.

Joonas Asumets ja Hele-Mai Viltrop, kõrvuti portreed

Gümnaasiumist ülikooli, ülikoolist unistusteni