Autor:
Erakogu

Taiwanist pärit üliõpilased hindavad Eesti kliimat ja survevaba elu

Haridustehnoloogia keskuses seitse kuud õppinud Taiwani doktorandid Wei-Sheng Wang (Simon) ja Chia-Ju Lin (Julie) peavad Tartut imeliseks linnaks ning soovitavad ka teistel siin õppida.

Kuidas said alguse teie õpingud Tartu Ülikoolis ja kuidas üldse teadsite siia õppima tulla?

Simon: Tulime Tartu Ülikooli õppima programmi kaudu, mis võimaldab meie doktorantidel välismaal õppida ja teadustööd teha. Meie professor Taiwanis tunneb Tartu Ülikooli professorit Margus Pedastet ja nõnda meie taotlus rahuldati.

Julie: Mina ja Simon saime Eestisse tulekuks Taiwani valitsuse stipendiumi. Olime kuulnud, et Margus Pedaste on väga positiivne ja suhtub inimestesse sõbralikult. Kui tuli valida riik, kuhu õppima minna, sai meie esimeseks valikuks Tartu Ülikool. 

Milles seisnes teie uurimistöö Eestis?

Julie: Mina uurisin, kuidas rakendada loomuliku keele töötlemist hariduses, näiteks rakenduste tegemisel. Tegelikult on mu eriala informaatika, kuid doktorantuuris hakkasin uurima, kuidas kasutada oma erialaseid oskusi hariduslikes rakendustes.

Simon: Minu uurimisteema on virtuaalreaalsuse rakendused STEM-hariduses. 

Image
Simon ja Julie konverentsil

Millised olid teie esimesed muljed Eestist ja Tartust?

Simon: Minu esmamulje oli väga positiivne. Otsisin juba enne jõudmist internetist infot Eesti kultuuri, rahvastiku ja kliima kohta. Kuna Taiwani rahvaarv on Eesti omast 20 korda suurem, tundsin end Eestisse jõudes uskumatult mugavalt ja lõdvestunult. Siinne kultuur on Taiwanist üsna erinev ja kliima ainulaadne[TS2] . Mulle meeldinuks kauemakski jääda.

Julie: Kui Eestisse jõudsime, läks aastaaeg üle hilistalvelt varakevadele. Seni lumine maastik muutus ootamatult suviseks, lopsakaks ja roheliseks – taolist asja pole ma oma kodumaal näinud. Eesti inimesed on sõbralikud, rahulikud ja elavad pingevabalt. See tekitas minus sooja ja rahuliku tunde ning meeldis mulle.

Kui kaua olete Eestis elanud ja kuidas siinse eluga kohanesite?

Simon: Oleme siin veetnud seitse kuud ega vajanud kohanemiseks palju aega, ehkki Aasia ja Euroopa toidukultuur erineb märkimisväärselt. Tundsin end Eestis kohe koduselt.

Julie: Tulime Eestisse koos ja oleme mõlemad siin üksteise eest hoolitsenud. Mulle väga meeldib Eesti ilm: see pole liiga niiske ega palav. Söömisharjumused ja toiduvalmistamine on aga Aasiast täiesti erinevad. Olen eri kultuuride kogemisel entusiastlik ja kohanen väga hästi.

Kui vaadata välistudengi pilguga, siis kuidas Tartu teile linnana tundub?

Simon: Tartu on minu arvates väga mugav ja ideaalne koht. Taiwani elu on tihe nii töö kui ka igapäevaelu mõttes ja seepärast on seal keeruline tasakaalu leida. Tartu ajalugu on võrreldes Taiwaniga imeline.

Julie: Tartu on hea koht elukogemuse saamiseks ja ka iseenda mõistmiseks. Võrreldes Taiwaniga on siinne tempo aeglasem ja elukvaliteet parem[TS3] . Kuna kasvasin üles linnas, kus inimesi ümbritsevad kõrghooned ja pilvelõhkujad, olen õnnelik, et sain kogeda Tartut, mis on minu kodumaast nii erinev. Siin elades olen õppinud leidma täiuslikku tasakaalu töö ja vaba aja vahel. Minu jaoks oli siin kogetu puhul kõige väärtuslikum taipamine, et elukvaliteeti ei tohiks mõõta ainult tööga: elu energiaallikate sekka kuuluvad ka sissetulek, vaba aeg ja meelelahutus.

Image
Simon ja Julie Tartus

Mida on Tartu Ülikoolis õppimine teile andnud? Kas lisaks uutele teadmistele saite ka uusi sõpru? 

Simon: Arvan, et kõige hinnalisem on olnud kodumaisest erineva elustiili kogemine ja tutvumine kõigi Marguse kolleegidega.

Julie: Lisaks erialastele teadmistele olen õppinud suhtlemise olulisust ja seda, kuidas piiratud aja jooksul teistelt õppida. Selline lähenemine erineb palju Aasia õppimiskultuurist, mida olen oma akadeemiliste lähetuste ajal kogenud. Kui seni hankisin teadmisi raamatutest või internetist, siis Eestis on pakkunud sõprade ja töökollektiiviga suhtlemine ohtralt õppimisvõimalusi. Sain tuttavaks haridusteaduste instituudi professorite ja teadlastega, kes lisasid minu õppereisile palju värvi. 

Kas soovitaksite ka teistel Tartusse õppima tulla?

Simon: Soovitaksin kõigepealt endal tagasi tulla, sest mulle väga meeldib see, mis siin on. Kõik on lihtsalt imeline: puhas vesi, puhas õhk, kohvikute kultuur ja kliima. Seda kogemust on keeruline sõnade või keele kaudu väljendada – selle tõeliseks mõistmiseks peab siia ise kohale tulema.

Julie: Loomulikult julgustan ka teisi Tartus õppima või siin teadustööd tegema. Tartu on suurepärane, kuid meie projekti ajapiirangu tõttu peame mõneks ajaks kodumaale tagasi pöörduma. Loodan, et siia tulevad tudengid saavad kogeda aastaaegade vaheldumist, vabalt õppida ja inspiratsiooni ammutada. Siinsed inimesed näitavad, kui ilus on õppida igapäevaelust ilma igasuguse pingeta.

Küsis Sven Paulus.


 

Joonas Asumets ja Hele-Mai Viltrop, kõrvuti portreed

Gümnaasiumist ülikooli, ülikoolist unistusteni

Foto on dekoratiivne

Mare Kitsnik: eestikeelsele õppele üleminekut toetav õppevara – kuidas tagada kvaliteet?