10 kasulikku nõuannet uuele lugejale

1. Registreeri end raamatukogu lugejaks siin.

Tartu Ülikooli Raamatukogu ja Tartu Ülikooli erialaraamatukogud on ühtses infosüsteemis, seega, kui oled end kord juba lugejaks registreerinud, kehtib lugejapilet/ID-kaart nii TÜ raamatukogus kui ka kõigis TÜ erialaraamatukogudes.

2. Loe läbi haridusteaduste instituudi raamatukogu kasutuseeskiri

3.  Õpi kasutama erialakirjanduse leidmiseks elektronkataloogi ESTER (kasutusjuhend) Erialast kirjandust on võimalik leida ka andmebaasidestKõik koolitusmaterjalid ja juhendid on leitavad SIITOsale erialainfootsingu kursustel

4. Õpi selgeks oma laenutähteaegade jälgimine ja pikendamine Minu ESTERi keskkonnas. Minu Esteri kasutusjuhend.

5. Kui soovid paljundada või printida, kontrolli, et Sul oleks kehtiv ID-kaart koos paroolidega, ning tee endale Print in City konto SIIN.

6. Arvesta teistega. Arvesta teiste sooviga õppida vaikuses. Lülita mobiiltelefon hääletule režiimile.

Olenemata laenutähtajast tagasta teavikud raamatukokku niipea, kui Sa neid enam ei vaja.

7. Fondiruumi palun siseneda ilma kottideta!

8. Raamatufondist raamatuid või lõputöid valides anna valituks mitteosutunud raamatud raamatukoguhoidjale. Valesti paigutatud raamat on kadunud raamat (märkus elektronkataloogis PUUDUB KOHALT) .

9. Hoia Sinu kätte usaldatud teavikuid. Meie raamatukogus leidub mitmeid möödunud sajandi algusest pärinevaid raamatuid, mille siseküljelt leiad olulised õpetussõnad:

• Palun, ära võta ega puuduta mind märja või pesemata kätega: minul oleks häbi näidata end määrituna teistele kodanikkudele, kes mind ka lugeda tahavad.
  • Ära vii mind vihmase või lumise ilma kätte katmatult. Raamatud on õrnad ja ei suuda pahale ilmale vastu panna.
  • Ära määri mu lehti, ära kriipsuta neid ega joonista neile pliiatsiga ega tindiga: see teeks ilutuks mu välimuse
  • Ära vajuta lugemise ajal mind küünarnukkidega, see teeks mulle haiget.
  • Ära jäta mind lahti, kui mind enam ei loe, ning ära pane mind ka lahtiselt lauale. Ka sinule ei meeldiks niisugune ümberkäimine.
  • Ära kääna mind iialgi pahupidi ega pane mu lehtede vahele pliiatsit või midagi muud, mis paksem oleks kui õhukesed paberilehed; see murraks mu selja.
  • Ära iialgi kääna mu lehe nurki, kui lõpetad minu lugemise ja kardad unustada, kust alata, vaid pane õhuke paber sinna, kus lõpetasid, ning pane mind kinni, siis saan rahuliselt ja mugavalt puhata.
  • Ära lehitse mind huultel märjaks tehtud sõrmedega lehe alumisest äärest, vaid kuiva sõrmedega parempoolsest ülemisest äärest, ettevaatlikult, et mitte lehti kortsutada.
  • Pea meeles, et ma käin ka paljude teiste kodanike juures, kui oled mind läbi lugenud. Sellepärast võime mõnel päeval veel teineteist kohata ja siis pahandaksid sa, kui näeksid, et olen vana, kulunud-määrdunud. Aita mind püsida tervena ja puhtana, siis aitan sind püsida õnneliku ja rõõmsana.
  • Pea meeles, et ma olen suur haridus- ja kasvatustempel, et ma tahan kõigile ainult head teha, kõigile elutarkust anda, kõiki kõrgete ja kaunite aadete poole juhtida. Seda võin ma teha, kui minu palvet täidad.

10. Suhtle meiega.

Raamatukoguhoidja aitab – küsi julgesti!

Abi ja nõu saad ka e-posti hi.raamatukogu@ut.ee või telefoni 737 6452 teel.

Rõõmsate kohtumisteni!