Kristina Kaiva

Kutseõpetaja Gerda innustub õpilaste arengust

„Kutseõpetajana on kõige toredam näha oma õpilaste õnnestumisi, arengut ja nende entusiasmi sellest, kui nad saavad ise praktikas käed külge panna,“ räägib toitlustusvaldkonna kutseõpetaja Gerda Sepp oma ameti rõõmudest.

Kutseõpetajaks olemine on Gerda jaoks rohkem kui lihtsalt karjäärivalik - ta soovib luua õppimiskogemusi, mis on kaasavad, praktilised ja innustavad. „Kutseõpetaja pole lihtsalt teadmiste edasiandja, vaid keegi, kes julgustab riske võtma, eksima ja tehtud vigadest õppima. Just viimane on see, mis kutseõppes õppides ja õpetades läbi tuleb teha. Katsetamine, kannatlikkus, väiksemate ja suuremate eesmärkide seadmine ja täitmine on need, mis kutseõppes käsikäes käivad,“ selgitab ta.

Kui mõelda sellele, milline inimene sobib kutseõpetajaks, siis toob Gerda välja rea positiivseid iseloomuomadusi: „Õpetaja ametis tulevad kasuks empaatia, hea suhtlemisoskus, abivalmidus, toetav suhtumine, koostööoskus ja veel palju muud.“ Gerda ise on koolieast saati nautinud teiste abistamist ja tundis juba siis ka teiste õpetamise vastu huvi.

Ülikoolis kutseõpetajaks õppimine oli Gerda jaoks loogiline samm, sest tal oli juba olemas praktiline töökogemus kutseõpetajana. „Olles varasemalt õpetajana töötanud, siis tekkinud seosed ja akadeemilised teadmised lõimisid olemasolevate teadmiste ja kogemustega. Seda võib kirjeldada, kui tunnet, mil pusletükid hakkavad ükshaaval kokku sobima ja suurt pilti moodustama.“

Gerda Sepp

„Samuti rõhutatakse aina enam elukestva õppe vajadust ja muudatustega kursis olemise tähtsust,“ räägib Gerda ülikoolihariduse olulisusest. „Ülikool aitab õpetajal õpetamises paremaks saada, olla teadlikum sellest, kuidas õpilaste arengut toetada, kuidas kohandada õpetamist vastavalt õpilaste vajadustele ning luua õpe, mis on eesmärgistatud ja ajakohane. Ülikool pakub täiendavat tuge kutseõpetajate teadmistesse nii erinevate õpistrateegiate kui ka meetodite osas. Samuti on haridusteaduste instituudi õppejõud julgustavad ja motiveerivad ning panustavad palju õpetajakoolituse arendusse.“

Gerda kummutab arvamuse, et õppimine on igav ja soovitab praktikutel õppima tulla. „Julgustan kõiki tegevõpetajaid, kellel veel ülikooliharidust ei ole, kutseõpetaja eriala valima. Kui ülikoolis saavad kutseõpetaja erialal kokku erinevate kutsealade spetsialistid tantsijast kokani ja õmblejast elektrikuni, siis õppides juba igav ei hakka. Ülikoolis avastasin endas aina süveneva õpihuvi ja see hoiak muutus, et õppimine võiks igav olla.“

Fotol Gerda Sepp, autor Kristina Kaiva.

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi kutseõpetaja õppekava kohta saad lugeda kodulehelt.

Kutseõpetaja infotunnis saad osaleda 11. juunil kl 16 Zoomis

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
kaasava hariduse õpik