Karin Allik

Tartu Ülikool kerkis haridusteaduste alal maailma 300 parima hulka

Briti ajakiri Times Higher Education (THE) avaldas oma iga-aastase ülikoolide edetabeli, mida peetakse maailma mainekaimaks. Tartu Ülikool jõudis haridusteaduste alal selles esimest korda 300 parima sekka.

Tartu Ülikooli tegevust haridusteaduste alal on Times Higher Educationi tabelis hinnatud alates 2019. aastast. Kui varem on koht jäänud vahemikku 301–500, siis sel aastal on see juba vahemikus 251–300. Haridusteaduste edetabelit juhib Oxfordi Ülikool, teisel kohal on Harvardi Ülikool ning kolmandat kohta jagavad Cambridge’i Ülikool ja Stanfordi Ülikool.

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi juhataja professor Äli Leijeni sõnul on haridusteadlased uudise üle väga rõõmsad. „Oleme selle nimel ka pikalt töötanud, näiteks haridusteaduste instituudis on teadustegevuse tõhustamine olnud viimase kaheksa aasta vältel üks prioriteete,“ ütles Leijen. Teadustegevuse toetamiseks on instituudis arengufond, mis võimaldab taotleda projektitoetusi, alustada uusi teadusteemasid, kaasata teadlasi uurimisprojektidesse ja tunnustada kõrgetasemeliste publikatsioonide autoreid. Peale selle nimetas Äli Leijen veel instituudi töötajate osalemist rahvusvahelistes erialaorganisatsioonides ja ajakirjade toimetuskolleegiumides. "Oluline on märkida, et haridusteaduse edendamine on ülikoolis prioriteediks ka laiemalt ja tugevaid haridusteadlasi on ülikooli mitmetes üksustes", sõnas ta.

Times Higher Educationi ülikoolide edetabel koostatakse 13 näitaja põhjal, mis on omakorda jagatud viide kategooriasse: õpikeskkond, teadus, teadustulemuste mõjukus, rahvusvahelisus ja tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest. Kõige suurema osakaaluga on esimesed kolm näitajat, millest igaüks moodustab 30% lõpptulemusest. Edetabeli koostamise metoodikaga saab lähemalt tutvuda THE kodulehel.

Tänavuses THE pingereas tõusis Tartu Ülikool tervikuna esimest korda 250 parima ülikooli sekka. Loe lähemalt, millised on Tartu Ülikooli trumbid ja kuidas kommenteeris tõusu rektor Toomas Asser.

teadusseminar

Instituudi töötajad jagasid üksteisega teadustöö tulemusi

President HIs

President Alar Karis väisas haridusteaduste instituuti